Вторник, 17 Май 2016 16:49

Рослини в стилі бонсай у ботанічному саду

Оцените материал
(3 голосов)

У Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка триває виставка-фестиваль рослин у стилі бонсай. Такі рослини – невід’ємний атрибут традиційного японського саду. Цей захід презентує унікальну колекцію, створення якої розпочато співробітниками ботсаду п’ятнадцять років тому на базі колекції тропічних рослин, яка має статус національного надбання України.


Перебуваючи у ботанічному саду, насолоджуєшся безмежними краєвидами. Навкруги квітучий бузок, хвойні красуні, тендітні березки. Вони височіють над вами, створюючи ілюзію макрокосмосу. І раптом майже те саме живе зелене листя, але в мікросвіті. На виставці «Бонсай» представлено два десятки мініатюрних вічнозелених дерев, серед них – в’яз, акація, п’ять різновидів фікусів, ялівець, мальпгія багряна, пілтофорум та ін.

botsad 1

Бонсай — це стародавнє мистецтво вирощування мініатюрних дерев у невеликих ємностях, яке прийшло до нас зі Сходу. Агротехніка вирощування бонсай має давнє філософське коріння й покликана символізувати гармонійне співіснування людини і природи. Зародився цей вид садового мистецтва в Китаї, однак найбільшого розвитку набув у Японії, яка й донині є одним із провідних центрів культури бонсай у всьому світі.

botsad 2

Акація

«Створення нових експозиційних ділянок є одним і напрямів діяльності Національного ботанічного саду, тому презентація колекції рослин у стилі бонсай є важливою для розвитку Саду як природоохоронної та  наукової установи. Крім того, ознайомлення з цією виставкою дає можливість відвідувачам відчути домашні рослини зовсім по-іншому, адже бонсай — це «зелена прикраса» виключно для помешкання», — розповідає куратор виставки співробітник Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка Роман Іванніков.

botsad 4

Фікус язичковий

Мініатюрний японський сад оформлено скульптурними композиціями керамістки Стелли Недбаєвської, так званими арт-тотемами. «Арт-тотем – це вертикальна композиція з різноманітних елементів, об’єднаних єдиним стрижнем. Така форма символічно відсилає нас до структури особистості людини, де кожен елемент відображає важливу рису характеру, життєву цінність чи доленосний період життя», – вважає художниця. Стелла Недбаєвська з 1993 р. професійно займається художньою керамікою, працює в техниках кераміки, живопису, графіки й китайської каліграфії. Тотеми, представлені на виставці, виконані з опаленої глазурованої кераміки і встановлені на масивні декоративні підставки. Тому вони однаково підходять для інтер’єру й декору саду оскільки витримують будь-які перепади температури та вологості.

botsad 3

Мурайя (різновид цитрусових)

Цьогорічна виставка «Бонсай» вже четверта, але вперше відбувається в яскравому художньому оформленні. Крім тотемів, Стелла Недбаєвська створила відповідно до класичної традиції серію керамічних вазонів для рослин бонсай. Поєднання ботанічної і художньої складових виставки надають відчуття гармонії в мікрокосмосі людської душі. Природа і мистецтво. Чи може бути щось кращим?

botsad 7jpg

Виставка розміщена в галереї оранжерейного комплексу Національного ботанічного саду (корпус №6). Час роботи: з 10.00 до 18.00. Працюватиме до кінця травня. У рамках виставки відбуватимуться й інші заходи — фестиваль східних єдиноборств, презентація традиційної японської церемонії чаювання тощо. Стежте за анонсами на сайті Національного ботанічного саду ім. Н. Н. Гришка.

Тетяна НІКОЛАЄВА, фото автора

Прочитано 2859 раз
 
Автор